TRT Genel Müdürü Eren, EBU yönetiminde

 TRT   Genel   Müdürü  ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim  Eren  , TRT'nin de kurucu üyeleri arasında bulunduğu Avrupa Yayın Birliği (EBU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

haber7
0

TRT den yapılan açıklamada  EBU  nun  Genel  Kurul toplantısının İsviçre de yapıldığı belirtildi.

Genel Kurulun ikinci gününde gerçekleştirilen yönetim kurulu seçimlerinde  Eren  , kendisine rakip olan Avusturya Radyo Televizyonu (ORF)  Genel  Müdürü Alexander Wrabetz ten daha fazla oy alarak , 2019-2020  EBU  Yönetim Kurulunun 9 üyesinden biri oldu.

2019-2020 döneminde görev yapmak üzere  EBU  Yönetim Kurulundaki 9 koltuk için , 11 kamu hizmeti yayıncısı ülkeden 12 üst düzey yönetici aday oldu. Yapılan ön elemede , aday sayısı 9 a indirilerek Almanya , Çekya , İsveç , İtalya , İsviçre , Portekiz , Rusya , Vatikan ve Türkiye kamu yayıncılarının adayları önerildi.

EBU , İtalya ya karşı Slovenya , Türkiye ye karşı ise Avusturya rakip olduğunu bildirdi ancak , Slovenya son anda adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Diğer ülkelerin adayları açık oylama usulüyle doğrudan seçilirken ,  TRT   Genel  Müdürü  Eren  ve Avusturya kamu yayıncısı ORF  Genel  Müdürü Alexander Wrabetz arasında bir seçim yapılabilmesi için gizli oylama gerçekleştirildi. Yapılan oylamada İbrahim  Eren  661 oy alarak , 116 puan farkla Alexander Wrabetz karşısında galip geldi.

Eren ayrıca , Ekim 2018 de gerçekleştirilen seçimlerde oy birliğiyle Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) Başkan Yardımcılığına seçilmişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =