Fazla mesaide 270 saat kararı

YARGITAY 7. Hukuk Dairesi , mesai ücreti verilmiş olsa bile yıllık  270  saatten  Fazla  yapılan çalışma yani ek mesai yapılması halinde iş sözleşmesini tek taraflı sonlandıran işçiye , kıdem tazminatının ödeneceğine hükmetti.

hurriyet
0

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre ,  Konya  da bir fabrikada makine bakım ustası olarak çalışan işçi , mesai ücreti ödenmesine rağmen  Fazla  çalıştırıldığı gerekçesiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti. İşverenin kıdem tazminatını ödememesi üzerine bu kişi , avukatı Önder Özer aracılığıyla mahkemeye başvurdu.  Konya  1. İş Mahkemesi kararında ,  Fazla  çalışmaların ücreti ödendiği için işçinin bu durumdan kaçınamayacağını belirterek  kıdem tazminatı  verilmemesini doğru buldu. İşçi bunun üzerine Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi , yerel mahkemenin kararını bozdu.  Yargıtay  , bozma kararını şu şekilde açıkladı: “Yasada  Fazla  çalışma süresinin yılda  270  saatten  Fazla  olamayacağı , İş Kanunu na ilişkin  Fazla  çalışma ve  Fazla  sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının gerektiği , bu onayın her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınması gerektiği bildirilmiştir. Somut olayda davacının her yıl için  Fazla  çalışma yapmaya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =